piątek, 26 kwietnia 2019

Elementy umowy o kredyt konsumencki na przykładzie kredytu w gotowkanajuz.pl dla zadłużonych


Każde przyznane w ramach działalności pożyczkowej pieniądze muszą mieć odzwierciedlenie w umowie. Jest to umowa nazwana, a jej zapisy powinny być zgodne z ustawą o kredycie konsumenckim oraz z przepisami ogólnymi kodeksu cywilnego. Elementy każdej umowy są wspólne i warto, aby konsument, który dopiero ma zamiar wziąć pożyczkę dla zadłużonych zdawał sobie z nich sprawę.

Elementy umowy o pożyczkę dla zadłużonych

Kredyt w gotowkanajuz.pl dla zadłużonych oraz inne tego rodzaju pożyczki przyznawane przez instytucje pozabankowe podlega zapisom ustawy o kredycie konsumenckim z 2011 roku. To w artykule 30 tej ustawy określono elementy, które muszą się znaleźć w każdym egzemplarzu:
  1. Umowa o kredyt konsumencki powinna określać:
    1. imię, nazwisko i adres konsumenta oraz imię, nazwisko (nazwę) i adres (siedzibę) kredytodawcy i pośrednika kredytowego;
    2. rodzaj kredytu;
    3. czas obowiązywania umowy;
    4. całkowitą kwotę kredytu;
    5. terminy i sposób wypłaty kredytu;
    6. stopę oprocentowania kredytu, warunki stosowania tej stopy, a także okresy, warunki i procedury zmiany stopy oprocentowania wraz z podaniem indeksu lub stopy referencyjnej, o ile ma zastosowanie do pierwotnej stopy oprocentowania kredytu; jeżeli umowa o kredyt konsumencki przewiduje różne stopy oprocentowania, informacje te podaje się dla wszystkich stosowanych stóp procentowych w danym okresie obowiązywania umowy;
    7. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania oraz całkowitą kwotę do zapłaty przez konsumenta ustaloną w dniu zawarcia umowy o kredyt konsumencki wraz z podaniem wszystkich założeń przyjętych do jej obliczenia;
    8. zasady i terminy spłaty kredytu, w szczególności kolejność zaliczania rat kredytu konsumenckiego na poczet należności kredytodawcy.

Kredyt w gotowkanajuz.pl dla zadłużonych – zalety

Zgodnie z ustawą każda umowa musi zawierać informacje o stopach procentowych. Biorąc kredyt w gotowkanajuz.pl dla zadłużonych, konsumenci mają pewność co do prostoty i jasności zapisów umowy i jej zgodności z ustawą.

czwartek, 18 kwietnia 2019

O czym kredytobiorca wiedzieć powinien, biorąc szybki kredyt dla zadłużonych?


Szybkie kredyty to często jedyna możliwość, by móc cieszyć się ze wsparcia finansowego. Dlatego wielu kredytobiorców nie czyta dokładnie umowy i najczęściej decyduje się tylko na pobieżne jej przejrzenie. O ile wybiorą dobrą firmę, nie będzie z tym większego problemu. Kłopoty zaczynają się jednak, gdy pojawia się instytucja, która nie przestrzega przepisów. Co powinno się znaleźć w umowie pożyczkowej?

Czym jest szybki kredyt dla zadłużonych – status prawny?

Regulacje prawne dotyczące szybkiego kredytu dla zadłużonych zostały przedstawione nie tylko w kodeksie cywilnym, ale także w ustawie o kredycie konsumenckim, która znajduje zastosowanie do wszystkich umów z instytucjami pozabankowymi. Dlatego świadomy konsument powinien znać zapisy właściwej ustawy.

Zapisy umowy

Artykuł 7 ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku wskazuje elementy, które – między innymi – muszą znaleźć się w każdej umowie na szybki kredyt dla zadłużonych:
  1. Kredytodawca lub pośrednik kredytowy w reklamach dotyczących kredytu konsumenckiego zawierających dane dotyczące kosztu kredytu konsumenckiego, w szczególności stopę oprocentowania, podaje konsumentowi w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny:
    1. stopę oprocentowania kredytu łącznie z informacją o tym, czy jest to stopa stała, zmienna czy też zastosowanie mają obydwie te stopy; informacje te podaje się wraz z wyodrębnieniem opłat uwzględnianych w całkowitym koszcie kredytu;
    2. całkowitą kwotę kredytu;
    3. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
  2. Kredytodawca lub pośrednik kredytowy, w stosownych przypadkach, dodatkowo podaje konsumentowi:
    1. czas obowiązywania umowy;
    2. całkowitą kwotę do zapłaty przez konsumenta oraz wysokość rat;
    3. cenę towaru lub usługi oraz kwotę wszystkich zaliczek w przypadku umowy o kredyt przewidującej odroczenie płatności.
  3. Jeżeli do zawarcia umowy o kredyt konsumencki, na warunkach określonych w reklamie, niezbędne jest zawarcie umowy dodatkowej, w szczególności umowy ubezpieczenia, a kosztu takiej umowy nie można z góry określić, kredytodawca lub pośrednik kredytowy podaje konsumentowi w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny informację o tym obowiązku wraz z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania.

wtorek, 16 kwietnia 2019

Pożyczki dla zadłużonych w Gdańsku, Krakowie i Warszawie? Co je łączy?


Nieco przewrotny tytuł odnosi się do statusu prawnego wszystkich pożyczek i ofert, jakie wychodzą spod pióra instytucji pozabankowych. Dlaczego? Kwestie te warto porównać do prawa, które wiąże się z działalnością banków oraz ich sposobem funkcjonowania. Jakie są pożyczki w różnych miejscach Polski, a jakie być nie mogłyby?

Podstawa prawna – bank a parabank

Na początek kilka słów o prawnym rozróżnieniu. Otóż, prawo bankowe, które jest jednym z najważniejszych praw w tym sektorze, jest stosowane głównie do pożyczek gotówkowych oraz kredytów z banku. Tymczasem biorąc pożyczkę dla zadłużonych w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie, konsument ma do czynienia z pożyczką pozabankową.
Dlaczego to tak ważne? Między innymi ze względu na BIK oraz KRD i inne tego rodzaju bazy danych, ale o tym za chwilę. Tymczasem warto zauważyć, że prawo odnoszące się do instytucji pozabankowych to przede wszystkim ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 roku wraz z późniejszymi zmianami oraz kodeks cywilny. Jest to zatem zupełnie inny poziom podległości prawnej.

Pożyczki dla zadłużonych Gdańsk – inne niż wszystkie?

Co zatem daje wzięcie pożyczki dla zadłużonych w Gdańsku? Mniej więcej to samo co w Warszawie, z tym że należy szukać firm godnych zaufania i z dobrymi opiniami. Chodzi jednak o to, że pożyczki pozabankowe nie mają tak restrykcyjnych obwarowań. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że nie instytucje pozabankowe nie muszą tak dokładnie podchodzić do historii kredytowej.
Prawo nakłada obowiązek na firmy finansowe, weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Bank musi zrobić to w oparciu o dane z BIK, KRD czy ERIF albo innych, podobnych źródeł. Tymczasem instytucja pozabankowa może posiłkować się tego rodzaju danymi albo ofertę dopasować do swojego klienta i przyznać kredyt osobom zadłużonym.

Czym jest pożyczka, a czym jest kredyt?

Na koniec krótka notka o różnicach miedzy pożyczką a kredytem. Otóż, cała zmienność polega na przedmiocie danej umowy. W przypadku kredytowej jest to jakaś suma pieniędzy, którą ktoś oddaje czasowo komuś innemu i oczekuje zwrotu wraz z opłatą za okres wypożyczenia.
Z kolei przedmiotem umowy pożyczkowej nie muszą być pieniądze. Pożyczać można wiele rzeczy i, co najważniejsze, w przypadku pożyczek pozabankowych, konsument nie musi nawet określać, na jaki cel przeznaczył środki.