czwartek, 18 kwietnia 2019

O czym kredytobiorca wiedzieć powinien, biorąc szybki kredyt dla zadłużonych?


Szybkie kredyty to często jedyna możliwość, by móc cieszyć się ze wsparcia finansowego. Dlatego wielu kredytobiorców nie czyta dokładnie umowy i najczęściej decyduje się tylko na pobieżne jej przejrzenie. O ile wybiorą dobrą firmę, nie będzie z tym większego problemu. Kłopoty zaczynają się jednak, gdy pojawia się instytucja, która nie przestrzega przepisów. Co powinno się znaleźć w umowie pożyczkowej?

Czym jest szybki kredyt dla zadłużonych – status prawny?

Regulacje prawne dotyczące szybkiego kredytu dla zadłużonych zostały przedstawione nie tylko w kodeksie cywilnym, ale także w ustawie o kredycie konsumenckim, która znajduje zastosowanie do wszystkich umów z instytucjami pozabankowymi. Dlatego świadomy konsument powinien znać zapisy właściwej ustawy.

Zapisy umowy

Artykuł 7 ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku wskazuje elementy, które – między innymi – muszą znaleźć się w każdej umowie na szybki kredyt dla zadłużonych:
 1. Kredytodawca lub pośrednik kredytowy w reklamach dotyczących kredytu konsumenckiego zawierających dane dotyczące kosztu kredytu konsumenckiego, w szczególności stopę oprocentowania, podaje konsumentowi w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny:
  1. stopę oprocentowania kredytu łącznie z informacją o tym, czy jest to stopa stała, zmienna czy też zastosowanie mają obydwie te stopy; informacje te podaje się wraz z wyodrębnieniem opłat uwzględnianych w całkowitym koszcie kredytu;
  2. całkowitą kwotę kredytu;
  3. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
 2. Kredytodawca lub pośrednik kredytowy, w stosownych przypadkach, dodatkowo podaje konsumentowi:
  1. czas obowiązywania umowy;
  2. całkowitą kwotę do zapłaty przez konsumenta oraz wysokość rat;
  3. cenę towaru lub usługi oraz kwotę wszystkich zaliczek w przypadku umowy o kredyt przewidującej odroczenie płatności.
 3. Jeżeli do zawarcia umowy o kredyt konsumencki, na warunkach określonych w reklamie, niezbędne jest zawarcie umowy dodatkowej, w szczególności umowy ubezpieczenia, a kosztu takiej umowy nie można z góry określić, kredytodawca lub pośrednik kredytowy podaje konsumentowi w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny informację o tym obowiązku wraz z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania.

2 komentarze:

Lucjan Piątek pisze...

Świetny wpis.

Pozdrawiam

Iwetta Żelaznowska pisze...

Fajne ciekawostki ;)
pozdrawiam